https://concrete5.org.pl/

Strona o nowoczesnych metodach leczenia, gotówce, ogrodzeniach

Zdrowie

Usuwanie odcisków

Istota odcisków

Odciski są powszechną dolegliwością, często uciążliwą. Są zarówno bolesne, jak i nieestetyczne. Odciski są sterczącą, okrągłą naroślą, która jest obronną reakcją skóry, podczas jej ucisku. Wytwarzają się wówczas w dużych ilościach spłaszczone komórki rogowe. Ucisk powoduje wgniatanie ich w głąb skóry, pobudzając tym samym dalsze ich wytwarzanie. Najczęściej pojawiają się na palcach stóp. Należy odróżnić odciski od modzeli, które lokują się na pięcie i na podeszwach stóp. Wyglądem zbliżone są do odcisków, lecz nie mają jądra, które naciska na zakończenia nerwowe. Zwykle pojawiają się u kobiet, noszących wysokie obcasy. Jeżeli zastosujemy preparaty, polecane na odciski w przypadku modzeli możemy doprowadzić do stanu zapalnego.

   „Domowe sposoby”. Bolesne odciski są dużym dyskomfortem.

Aby ich nie mieć, należy poznać najczęstszą przyczynę ich powstania. Jest to m.in.: źle dobrane obuwie, za małe lub zbyt luźne oraz zakrzywione palce. Aby nie dopuścić do ich powstania, należy zastosować specjalne wkładki, zapobiegające ich tworzeniu. Odciski to problem powrotny. Należy więc pamiętać o środkach prewencyjnych, niwelujące powstanie odcisków w przyszłości. Odcisków nie należy ścierać. Zaleca się płyny lub plastry z kamforą i kwasem salicylowym, złuszczające zgrubienia wraz z rdzeniem. Do osłony odcisków stosuje się specjalne poduszeczki ochronne do obuwia. Nie należy stosować produktów z kwasem salicylowym na miękkie odciski. Domowym sposobem na złuszczanie się zrogowaciałego naskórka jest branie gorących kąpieli lub moczenie stóp w wodzie z solą. Jest to skuteczna metoda jeśli odciski są małe.

              Metody usuwania odcisków.

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą zamierzonego efektu, należy poddać się profesjonalnemu zabiegowi. Jedną z możliwości jest:

– zabieg chirurgicznego usuwania odcisków. Tę metodę stosuje się w przypadku „trudnych” odcisków. Podczas takiego zabiegu wycina się określony fragment skóry przy pomocy specjalnego narzędzia, które przypomina małe wiertełko. Zabieg chirurgiczny usuwania odcisków nie jest bolesny, nie wymaga hospitalizowania.

-alternatywą tej inwazyjnej metody jest usuwanie odcisków laserem CO2. Jest zabiegiem gwarantującym bardzo dobre rezultaty, bez wcześniejszego przygotowania. Jego koszt to około 200 zł. Laserowe usuwanie odcisków polega na odparowaniu zmiany. Promień laserowy przyczynia się do zamiany naskórka w parę, umożliwiając dokładnie jego usunięcie, bez dotykania bolącej okolicy. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie w postaci chłodzenia okolicy poddawanej zabiegowi. Usuwanie odcisków laserowo jest zabiegiem szybkim, niebolesnym i skutecznym. Po zabiegu zakłada się opatrunek z antybiotykiem i lekiem przeciwzapalnym. Zabieg ten nie wymaga rekonwalescencji.

– Jeszcze inną propozycją jest pedicure leczniczy wykonywany przez lekarza podologa. Kuracja taka to koszt około 100 zł. Specjalistyczny pedicure usuwa nie tylko zrogowaciały naskórek, lecz i bolesne odciski. Przy usuwaniu samego trzpienia odciska, wykorzystuje się specjalistyczne wiertła oraz frezy różyczkowe. Jeśli odcisk zlokalizowany jest w przestrzeniach międzypalcowych, gdzie granicę między odciskiem a zdrową skórą jest trudną do zróżnicowania. Wówczas stosuje się skalpel i pęsetę. Zabieg rozpoczyna się od wymoczenia zmienionej chorobowo zmiany w preparatach zmiękczających. Przy użyciu specjalnie dobranych frezów, usuwa się wierzchnią warstwę zrogowaciałego naskórka. Wszystkie narzędzia używane w zabiegu są jałowe i sterylne, celem bezpieczeństwa klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *